OLKUSZ nakręca biznes

I edycja nagrody rozstrzygnięta

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

21 maja 2016 r. o godzinie 18.00 w olkuskim Centrum Kultury odbyła się gala nagrody „Trojak Olkuski” dla przedsiębiorców. Statuetki w pierwszej edycji przyznał Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Kapituła konkursu postanowiła odznaczyć dwa przedsiębiorstwa: nagrodę Trojak Olkuski 2015 otrzymała firma Intermag sp. z o.o. z Olkusza , a specjalnym wyróżnieniem – Srebrnym Trojakiem Olkuskim 2015 – uhonorowano firmę IMI Hydronic Engineering sp. z o.o. z Olewina.

Nagroda Trojak Olkuski została ustanowiona w celu promowania najlepszych przedsiębiorców działających na terenie Gminy Olkusz oraz inspirowania ich rozwoju, promowania postaw proinwestycyjnych i tworzenia przyjaznego klimatu zarówno dla miejscowych przedsiębiorców, jak i inwestorów zewnętrznych. Kandydatów, mających działalność zarejestrowaną na terenie Gminy Olkusz, zgłaszać mogły organizacje, instytucje i członkowie Kapituły oraz właściciele i pracownicy firm.

Trojak Olkuski

W historycznej – pierwszej edycji nagrodzone zostały firmy Intermag sp. z o.o. z Olkusza , oraz IMI Hydronic Engineering sp. z o.o. z Olewina. Gratulacje prezesom składał Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Zwycięzcy mieli również okazję do krótkiej prezentacji swoich osiągnięć.

Trojak Olkuski

- Ustanowienie tego wyróżnienia jest wyrazem uznania dla szczególnej roli, jaką pełnią lokalni przedsiębiorcy. To Państwa pomysłowość, otwartość na innowacje, podejmowane inwestycje oraz troska o pracowników sprawiają, że lokalna gospodarka się rozwija. Dla mnie są Państwo również ważnym partnerem także w kontekście zadań realizowanych przez samorząd – mówił w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Roman Piaśnik.

Trojak Olkuski

Nagrodę Trojak Olkuski 2015 odebrał prezes firmy Intermag sp. z o.o. Hubert Kardasz. Kapituła nagrody uzasadniła ten wybór następująco:

Intermag Sp. z o.o. w Olkuszu jest rodzimą firmą rozpoznawalną nie tylko na polskim rynku środków produkcji dla rolnictwa, ale również za granicą. Od samego początku swojego istnienia, a więc od ponad 27 lat, siedziba firmy znajduje się na terenie Miasta i Gminy Olkusz. Drogę do sukcesu tej firmy opisać można trzema słowami: rozwój, innowacyjność i rzetelność.

Sukcesywny wzrost potencjału produkcyjnego, pozyskiwanie nowych rynków zbytu, powoływanie wyspecjalizowanych struktur organizacyjnych oraz tworzenie pozytywnego wizerunku firmy przekładają się na ciągle rosnący przychód, a także na wzrost zatrudnienia. Intermag Sp. z o.o. posiada dwa zakłady produkcyjne: w Olkuszu oraz w Osieku. Szeroko pojęty rozwój firmy stał się możliwy dzięki wykorzystaniu możliwości dofinansowywania inwestycji oraz badań z funduszy unijnych. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono szereg przedsięwzięć inwestycyjnych, dzięki którym zaplecze produkcyjne zostało wzbogacone o najnowocześniejsze urządzenia potrzebne do produkcji środków dla rolnictwa.

Ciągły rozwój i ekspansja na inne rynki zbytu są również zasługą konsekwentnej i odpowiedzialnej polityki kadrowej. Intermag Sp. z o.o. zatrudnia specjalistów i doradców z wielu obszarów. Aktualnie w firmie pracuje 130 osób, wśród których zdecydowaną przewagę stanowią mieszkańcy Gminy Olkusz. Sukces Intermagu to sukces zespołu ludzi – chcących permanentnie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Innowacyjne projekty naukowo-badawcze pozwalają na wdrażanie nowych rozwiązań z zachowaniem najwyższych standardów dotyczących środowiska naturalnego.    

Produkty olkuskiej firmy są konkurencyjne na rynkach światowych, o czym świadczyć może wysoki odsetek sprzedaży eksportowej, na chwilę obecną wynoszący 40% sprzedaży ogólnej, z tendencją wzrostową. Takie marki jak Plonvit, Tytanit czy Optysil są obecne w wielu krajach świata, a Intermag zajmuje czołowe pozycje wśród firm dostarczających środki produkcji dla rolnictwa.

Zarząd firmy od wielu lat aktywnie wspiera działania olkuskiego samorządu, instytucji edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Jest firmą, która w lokalnym środowisku postrzegana jest jako odpowiedzialny i wrażliwy na ludzką krzywdę partner oraz mecenas wartościowych przedsięwzięć. Ugruntowana pozycja rynkowa, odpowiedzialne zarządzanie kapitałem ludzkim, ciągły rozwój oraz otwartość na potrzeby lokalnego społeczeństwa są tymi atutami, które kapitułę nagrody przekonały do tego, aby pierwszą, historyczną Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz „Trojak Olkuski” została uhonorowana firma Intermag Sp. z o.o. z Olkusza.

Trojak Olkuski

Nagrodę Srebrny Trojak Olkuski 2015 odebrał dyrektor IMI Hydronic Engineering sp. z o.o. Grzegorz Gonet. W laudacji przedstawione zostały szczegóły tego wyboru:

Firma IMI Hydronic Engineering Sp. z o.o. w Olewinie w tym roku obchodzić będzie 15-lecie swojej działalności. Przez cały ten czas zarząd firmy i zespół pracowników usilnie pracowali nad rozwojem marki. Firma IMI Hydronic Engineering Sp. z o.o specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży elementów armatury, służących do sterowania parametrami cieczy w systemach grzewczych i klimatyzacyjnych. Ugruntowaną pozycję rynkową zawdzięcza między innymi konsekwencji i innowacyjnemu podejściu do tego obszaru gospodarki. Inwestowanie w projekty badawczo-rozwojowe, wysokie nakłady inwestycyjne i bieżąca analiza wymagań rynkowych sprawiły, że firma może poszczycić się wiodącą rolą w swoim sektorze.

Firma z Olewina jest najlepszym zakładem produkcyjnym na świecie w ramach grupy IMI, co potwierdza audyt Lean Management.

Wyróżniona Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz „Srebrny Trojak Olkuski” firma jest producentem cenionym w kraju i poza jego granicami. To innowacyjne przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 350 osób, głównie z Gminy Olkusz i najbliższej okolicy. Statuetka i Godło „Inwestor w Kapitał Ludzki” są najlepszym potwierdzeniem starań zarządu o najwyższe standardy zatrudnienia i stwarzania idealnych warunków do pracy. Dbałość o pracownika przejawia się między innymi tworzeniem optymalnego środowiska pracy oraz wspieraniem rozwoju zawodowego poprzez podnoszenie kwalifikacji. Stabilność zatrudnienia sprawia, że firma ta jest pożądanym pracodawcą na lokalnym rynku pracy.

IMI Hydronic Engineering Sp. z o.o. w Olewinie od wielu lat aktywnie wspiera społeczność lokalną, włączając się w akcje charytatywne oraz wpierając finansowo miejscowe instytucje publiczne. Zaangażowanie i ponadprzeciętna aktywność w lokalnym środowisku, stworzenie kilkuset miejsc pracy, konkurencyjność na rynku międzynarodowym i doskonała współpraca z miejscowym samorządem zdaniem kapituły Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy „Trojak Olkuski” zasługują na specjalne wyróżnienie.

Pierwszą galę nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz zakończył koncert Doroty Stachowicz-Mączki, Michała Mączki i Marcina Wierciocha, którzy wykonywali utwory zespołu The Beatles. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik serdecznie dziękuje zaangażowanym w organizację pierwszej edycji nagrody Trojak Olkuski: kapitule konkursu, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu, przedsiębiorstwom oraz organizacjom zgłaszającym kandydatury do konkursu oraz pracownikom UMiG Olkusz.

Trojak Olkuski

O statuetce:

Statuetki Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Trojak Olkuski oraz Srebrny Trojak Olkuski zostały zaprojektowane i wykonane przez cenioną w lokalnym środowisku artystkę Wiolettę Sarotę-Stach. Autorska wizja została zrealizowana przy użyciu techniki mieszanej, a każda ze statuetek powstała z wykorzystaniem ceramiki, szkła, metalu oraz marmuru. Statuetki symboliką nawiązują do tematyki biznesu i przedsiębiorczości, ale również zostały w nich zawarte lokalne akcenty. Kształt nawiązuje do grafu kołowego, na który składają się szklone części w olkuskich barwach – srebrze i platynie, odwołujących się do górnictwa metali. Kolor rudy kojarzony jest natomiast ze zlepieńcem parczewskim. Całość przypomina skarbonę z monetą będącą wierną repliką trojaka olkuskiego – monety bitej w królewskiej mennicy w Olkuszu. Marmurowa podstawa oraz metalowy trzon symbolizują solidny grunt dobrze prosperującej firmy.

Trojak Olkuski

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4156